top of page

Na američkoj crnoj listi više od 50 kineskih tvrtki povezanih s AI i čipovima

easistem

Autor: SEEbiz


WASHINGTON - SAD je u utorak dodao desetke kineskih tehnoloških tvrtki na svoju crnu listu za izvoz u svom prvom takvom pokušaju pod administracijom Donalda Trumpa, dok udvostručuje smanjenje pekinške umjetne inteligencije i naprednih računalnih sposobnosti.

Ured za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine SAD-a dodao je 80 organizacija na "popis entiteta", s više od 50 iz Kine, zabranjujući američkim tvrtkama da opskrbljuju one na popisu bez vladinih dozvola.

Tvrtke su stavljene na crnu listu zbog navodnog djelovanja u suprotnosti s američkom nacionalnom sigurnošću i interesima vanjske politike, priopćila je agencija, u sklopu svojih napora da Pekingu dodatno ograniči pristup računalnoj tehnologiji eksarazmjera, koja može obraditi ogromne količine podataka vrlo velikim brzinama, kao i kvantnim tehnologijama.

Deseci kineskih subjekata bili su na meti zbog njihove navodne umiješanosti u razvoj napredne umjetne inteligencije, superračunala i AI čipova visokih performansi za vojne svrhe, priopćilo je Ministarstvo trgovine, dodajući da su dvije tvrtke opskrbljivale subjekte pod sankcijama kao što su Huawei i njegov povezani proizvođač čipova HiSilicon.

Stavila je na crnu listu 27 kineskih subjekata zbog stjecanja artikala podrijetlom iz SAD-a za podršku kineskoj vojnoj modernizaciji i sedam tvrtki zbog pomoći u unaprjeđenju kineskih sposobnosti kvantne tehnologije.

Među organizacijama na "popisu entiteta" bilo je i šest podružnica kineske tvrtke za računalstvo u oblaku Inspur Group, koju je administracija Joea Bidena stavila na crnu listu 2023. godine.

Najnoviji dodaci "bacaju sve širu mrežu usmjerenu na treće zemlje, tranzitne točke i posrednike", rekao je Alex Capri, viši predavač na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru i autor knjige "Tehno-nacionalizam: Kako preoblikuje trgovinu, geopolitiku i društvo".

Kineske tvrtke uspjele su dobiti pristup američkim strateškim tehnologijama dvostruke namjene putem određenih trećih strana, rekao je, misleći na rupe u zakonu koje su kineskim tvrtkama omogućile pristup američkim tehnologijama unatoč ograničenjima.

“Američki dužnosnici nastavit će pojačavati operacije praćenja i praćenja usmjerene na krijumčarenje naprednih poluvodiča koje proizvode Nvidia i Advanced Micro Devices”, rekao je.

Proširena izvozna ograničenja dolaze u trenutku kada napetosti između Washingtona i Pekinga rastu s Trumpovom administracijom koja povećava carine protiv Kine.

Brzi uspon kineskog AI pokretača DeepSeek potaknuo je usvajanje jeftinih AI modela otvorenog koda u Kini, stavljajući pritisak na vodeće američke konkurente sa skupljim, vlasničkim modelima.

Bidenova administracija nametnula je sveobuhvatnu kontrolu izvoza protiv Kine, obuhvaćajući sve, od poluvodiča do superračunala pod takozvanom politikom "malo dvorište, visoka ograda". Pristup ima za cilj postaviti ograničenja na mali broj tehnologija sa značajnim vojnim potencijalom uz održavanje normalne ekonomske razmjene u drugim područjima.

Zamjenik ministra trgovine za industriju i sigurnost Jeffrey I. Kessler rekao je da agencija "šalje jasnu, odjekujuću poruku" da će Trumpova administracija spriječiti da se američke tehnologije "zlouporabe za računalstvo visokih performansi, hipersonične projektile, obuku vojnih zrakoplova i UAV (bespilotne letjelice) koje prijete našoj nacionalnoj sigurnosti." www.seebiz.eu


 
 
 

Nedavne objave

Prikaži sve

Comments


bottom of page