top of page

Utrka za AI podatkovne centre mogla bi dovesti do stvaranja balona

easistem

Alibabin predsjednik Joe Tsai upozorava da trenutne investicije u umjetnu inteligenciju nadmašuju stvarnu potražnju

Predsjednik Alibaba Group Holdinga, Joe Tsai, upozorio je na mogućnost stvaranja balona zbog izgradnje podatkovnih centara, istaknuvši kako bi tempo tog razvoja mogao nadmašiti početnu potražnju za uslugama umjetne inteligencije. Govoreći na HSBC Global Investment Summitu u Hong Kongu, Tsai je naglasio kako se u svijetu odvija utrka tehnoloških tvrtki, investicijskih fondova i drugih subjekata u izgradnji podatkovnih centara – od SAD-a do Azije – no mnogi od tih projekata nemaju jasne kupce.

Prema podacima Synergy Research Groupa, globalna potrošnja na podatkovne centre dosegla je rekordnih 250 milijardi dolara u 2024. godini, s očekivanim daljnjim rastom od 15 posto godišnje. Međutim, analitičari sve češće upozoravaju da bi rapidno povećanje kapaciteta moglo rezultirati neiskorištenim resursima, osobito u regijama gdje trenutačna potražnja ne opravdava visoke investicije.

Tehnološki divovi ulažu milijarde 

Velike tehnološke kompanije, uključujući Microsoft i SoftBank, ulažu milijarde dolara u kupnju čipova od tvrtki Nvidia i SK Hynix, koji su ključni za razvoj AI-ja. Prema istraživanju Gartnera, globalna potražnja za AI čipovima porasla je za 50 posto u posljednje dvije godine, a Nvidia drži više od 80 posto tržišta GPU-ova za umjetnu inteligenciju.

Alibaba, koja je u veljači objavila da u potpunosti usmjerava strategiju prema AI-ju, planira uložiti više od 380 milijardi juana (52 milijarde dolara) u sljedeće tri godine. Istovremeno, u SAD-u bivši predsjednik Donald Trump promovira projekt Stargate, koji predviđa ulaganje od čak 500 milijardi dolara u AI infrastrukturu, uključujući podatkovne centre, optičke mreže i računalne kapacitete potrebne za razvoj naprednih AI modela.

Raste zabrinutost investitora

Nakon Tsaiovih izjava, dionice Alibabe pale su za više od 3 posto na burzi u Hong Kongu, dok su dionice drugih kineskih tehnoloških kompanija, poput Tencent Holdinga i Baidua, također zabilježile pad.

Na Wall Streetu raste zabrinutost zbog prekomjernog trošenja na infrastrukturu umjetne inteligencije, posebice nakon što je kineska tvrtka DeepSeek predstavila open-source AI model koji, prema njihovim tvrdnjama, konkurira američkoj tehnologiji uz znatno niže troškove. Kritičari također upozoravaju na manjak konkretnih, stvarnih primjena AI-ja izvan generiranja sadržaja i analitike podataka.

- Počinjem primjećivati znakove nastanka balona. Vidimo projekte koji se pokreću bez osiguranih korisnika. Zabrinjavajuće je kada se podatkovni centri grade spekulativno, a investicijski fondovi i drugi subjekti prikupljaju milijarde kapitala bez jasne strategije - rekao je Tsai sudionicima summita.

Alibaba u 2025. nastoji vratiti tržišnu dominaciju, a ključnu ulogu u tom procesu ima AI platforma Qwen, koja bi trebala osnažiti njezin osnovni segment e-trgovine i usluge u oblaku. Tsai je istaknuo da je kompanija u fazi ‘reboota‘ nakon godina regulatornog nadzora koji je ograničavao rast, a trenutno intenzivno zapošljava AI stručnjake kako bi ostvarila svoju viziju razvoja opće umjetne inteligencije (AGI).

Američke tehnološke kompanije pod povećalom

Tsai je kritizirao ogromne investicije američkih tehnoloških divova u AI infrastrukturu. Amazon, Alphabet i Meta Platforms samo su ove godine najavili investicije u AI u iznosima od 100, 75 i do 65 milijardi dolara. Ipak, analitičari TD Cowena u veljači su izvijestili da je Microsoft otkazao neke ugovore o zakupu podatkovnih centara u SAD-u, što je izazvalo sumnje u to hoće li kompanija dugoročno trebati toliku količinu AI kapaciteta.

Iz Microsofta su umanjili zabrinutost, naglasivši da troše više nego ikada u svojoj povijesti, uglavnom na čipove i podatkovne centre. Tvrtka procjenjuje da će ove fiskalne godine uložiti 80 milijardi dolara u AI infrastrukturu, ali se očekuje da će tempo rasta tih investicija usporiti od srpnja 2025.

- Zapanjuju me brojke o kojima se govori u SAD-u kada je riječ o ulaganju u umjetnu inteligenciju. Spominju se doslovno stotine milijardi dolara, pa čak i 500 milijardi. Mislim da to nije u potpunosti potrebno. Na neki način, investicije nadmašuju trenutačnu potražnju, uz pretpostavku o mnogo većoj potražnji u budućnosti - zaključio je Tsai. www.lidermedia.hr

 
 
 

Nedavne objave

Prikaži sve

Comentários


bottom of page